Patlamadan Korunma Dökumanı

PATLAMADAN KORUNMA & ATEX DİREKTİFLERİ NELERDİR?

ATEX talimatları gaz, buhar, toz vs. gibi yanıcı maddelerin havayla karışıp ufak bir tutuşmada çok hızlı yayılıp patlayıcı bir ortam oluşturduğu yerler ile ilgilidir.
Bu tip ortamlarda çalışacak ürünlerin kullanma kılavuzu, uygunluk sertifikası, ve kesinlikle CE işareti ve patlama koruması etiketine sahip olmaları gerekmektedir.
Direktifin birinci maddesine göre, potansiyel olarak patlayıcı ortamlarda kullanılmak üzere tasarlanan bütün ekipmanlar ve koruma sistemleri bu direktifin kapsamına girmektedir.

İşletmenizde patlayıcı ortama uygun tasarım ve Atex 95 patlayıcı ortama uygun ürünler seçimi üzerine uzman kadromuz ile saha çalışmalarımızla çözüm ortağınız olabiliriz.

Patlayıcı Ortam Oluşabilecek Yerlerin Sınıflandırılması

Tehlikeli yerler, patlayıcı ortam oluşma sıklığı ve bu ortamın devam etme süresi esas alınarak, bölgeler halinde sınıflandırılır. Bu bölgeler işletmeye göre değişmektedir.

Saha çalışmalarında işletmenin patlayıcı ortam oluşturabilecek yerlerin sınıflandırılmasını Tmgd ve Patlamadan Korunma Danışmanı ekiplerimiz ile belirlenebilmektedir. Kısaca Patlayıcı Ortam Bölge Tanımlamaları aşağıdaki gibidir.

Gazlar İçin Bölge Tanımları
Tozlar İçin Bölge Tanımları
Bölge 0 Kategori 1
Gaz, buhar ve sis halindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışımından oluşan patlayıcı ortamın sürekli olarak veya uzun süre ya da sık sık oluştuğu yerler.
Bölge 1 Kategori 2
Gaz, buhar ve sis halindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışımından oluşan patlayıcı ortamın normal çalışma koşullarında ara sıra meydana gelme ihtimali olan yerler.
Bölge 2 Kategori 3
Gaz, buhar ve sis halindeki parlayıcı maddelerin hava ile karışarak normal çalışma koşullarında patlayıcı ortam oluşturma ihtimali olmayan yerler ya da böyle bir ihtimal olsa bile patlayıcı ortamın çok kısa bir süre için kalıcı olduğu yerler.
Bölge 20 Çok Yüksek Seviyede Güvenlik
Havada bulut halinde bulunan yanıcı tozların, sürekli olarak veya uzun süreli bulunduğu ya da sık sık patlayıcı ortam oluşabilen yerler.
Bölge 21 Yüksek Seviyede Güvenlik
Normal çalışma koşullarında, havada bulut halinde bulunan yanıcı tozların ara sıra patlayıcı ortam oluşturabileceği yerler.
Bölge 22 Normal Seviyede Güvenlik
Normal çalışma koşullarında, havada bulut halinde yanıcı tozların patlayıcı ortam oluşturma ihtimali bulunmayan ancak böyle bir ihtimal olsa bile bunun yalnızca çok kısa bir süre için geçerli olduğu yerler.